KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 09 Shkurt 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 09 Shkurt 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit është në aktivitetin e zonës  me presion të lartë atmosferik me qëndër të pozicionuar në Ballkanin verilindor e cila po  ifluencon mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Shtunë 09 Shkurt 2019

E Shtunë dt 09 Shkurt 2019  moti do të mbetet  me diell dhe vranësira të pakta dhe mjegull përgjatë luginave. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi  maksimale deri  në 8 m/sek në bregdet. Dallgëzimi  dtë jetë i forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 – 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat pa ndryshime .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore         -3/8°
Zonat e  ulëta          1/15°C
Zonat  bregdetare   4/16°C
E Shtunë 09 Shkurt  2019

Kosova pë ditën e Shtunë dt 09 Shkurt 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe mjegull. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -2° në mëngjes deri në  6°C gradë Celcius në mesditë.

E Deil 10 Shkurt 2019

E  Diel dt 10 Shkurt 2019  moti do të mbetet  me diell dhe kalime të pakta të vranësirave me prani të mjegullës përgjatë luginave të lumenjve dhe liqeneve. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SWmshpejtësi  maksimale deri  në 8 -15 m/sek në bregdet. Dallgëzimi  dtë jetë i forcës 4 me  lartësi  vale 0,5 – 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat  do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore         -2/10
Zonat e  ulëta          2/16°C
Zonat  bregdetare   6/17°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred