KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 09 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Shtunë 09 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi  i masave ajrore të paqëndrueshme të cila do të ifluencojnë në  vendin tonë dhe Kosovë  mot të paqëndrueshëm.

E Shtunë 09 Qershor 2018 

Dita e Shtunë 09 Qershor vendi ynë do të përfshihet nga kalimi i një fronti Veriperëndimori i cili do të sjellë rreshje shiu në orët e para të mëngjesit ku në zonën Perëndimore do të pasohen me rrebeshe  shkarkesa elektrike. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  7-15 m/sek në bregdetin e JonitValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         17/26°C 

Zonat e ulëta           21/27°C

Zonat bregdetare    21/28°C

E Shtunë 09 Qershor 2018

Kosova per ditën e Shtunë dt 09 Qershor do të jetë me vranësira  mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 17°C në mëngjes deri në deri në 24°C në mesditë.

E Diel 10 Qershor 2018 

Dita e Diel 10 Qershor  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira ku në zonat malore pjesërisht dhe në zonat e ulëta do të ketë rreshje shiu . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetin e JonitValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/29°C 

Zonat e ulëta           20/29°C

Zonat bregdetare    19/28°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred