KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 08 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 08 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga masa ajri  të  paqëndrueshme të cilat do të ifluencojnë mot relativisht të paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Shtunë 08 Shtator 2018

Dita e Shtunë dt 08 Shtator  vendi ynë do të përfshihet nga rreshje shiu në orët e para të mëngjesit kryesisht në Ultësirën Perëndimore , në mesditë rreshjet do të përfshijnë thuajse gjithë vendin të shoqëruara me shkarkesa elektrike dhe stuhieEra do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/25°C 
Zonat e  ulëta           15/28°C
Zonat  bregdetare   18/28°C
E Shtunë 08 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Shtunë dt 08 Shtator moti do të jetë me thjellime dhe  vranësira të shoqëruara me rreshje shiu . Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21° deri në 23°C .
E Diel 09 Shtator 2018

Dita e Diel dt 09 Shtator  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira deri mesatare në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek në bregdet.  Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C 
Zonat e  ulëta           15/31°C
Zonat  bregdetare   18/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred