KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 07 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 07 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik me qëndër të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot pjesërisht të paqëndrueshëm. 
E Shtunë 07 Korrik 2018 
Dita e Shtunë dt 07 Korrik  moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira mesatare  deri të dendura  ku në relievet malore  ku në orët e mesditës do të pasohen nga rreshje shiu. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2-3  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pësojnë  rënie.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/27°C  
Zonat e  ulëta           20/31°C
Zonat  bregdetare    19/32°C
E Shtunë 07 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Shtunë dt 07 Korrik do të jetë me alternime vranësirash dhe rreshje shiu . Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 21°C  deri në 24°C .

E Diel 08 Korrik 2018 
Dita e Diel dt 08 Korrik  moti do të jetë diell  ne zonën bregdetare dhe vranësira mesatare në relievet malore  ku në orët e mesditës do të pasohen nga rreshje shiu. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2-3  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/28°C  
Zonat e  ulëta           20/31°C
Zonat  bregdetare    19/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred