KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 06 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Shtunë 06 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të Lartë atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën verilindore e cila do të ifluencojnë në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Shtunë 06 Prill 2019

E Shtunë dt 06 Prill 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në zonën perëndimore, ndërsa Jugu i vendit do të jetë me vranësira  të dendura të pasuara nga rreshje shiu të pakta. Erdo të jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 5 me larësi vale 1,0 –1,5 metër në det të hapurTemperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore      6/17°
Zonat e  ulëta      8/23°C
Zonat  bregdetare 9/22°C
E Shtunë 06 Prill  2019

Kosova pë ditën e Shtunë dt 06 Prill 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 5° në mëngjes deri në 19°C gradë Celcius në mesditë.

E Diel 07 Prill 2019

E Diel dt 07 Prill 2019 moti do të jetë  vranësira mesatare deri të dendura të pasuara nga rreshje shiu në mesditë dhe në pjesën e dytë të ditëst. Erdo të jetë  me drejtim Jugperëndim (SWmshpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 5 me larësi vale 1,0 –1,5 metër në det të hapurTemperaturat do të jenë me rënie në mesditë.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore      6/17°
Zonat e  ulëta       9/21°C
Zonat  bregdetare 10/21°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred