KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 01 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 01 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e Anticiklonit Rus , i cili ka ifluencuar rënie të temperaturave në Kosovë dhe vendin tonë.

E Shtunë 01 Dhjetor 2018
Dita e Shtunë dt 01 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura në zonën perëndimore. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje në mesditë.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -5/8°C 
Zonat e  ulëta           -2/17°C
Zonat  bregdetare    4/17°C
E  Shtunë 01 Dhjetor  2018

Kosova pë ditën e Shtunë 01 Dhjetor moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira të mesatare . Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 4°C deri në 10°C  vlera më e lartë.

E Diel 02 Dhjetor 2018
Dita e Diel dt 02 Dhjetor 2018  moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje të pakta shiu në jugperëndim te vendit. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje graduale.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -1/9°C 
Zonat e  ulëta           6/17°C
Zonat  bregdetare    8/18°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred