KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 31 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 31 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë me presion të lartë atmosferik (A)  me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën qëndrore e cila do të ifluencojë në vendin tonë dhe Kosovë mot  me temperatrua të larta.

E Premte 31 Gusht 2018

Dita e Premte dt 31 Gusht moti  do të mbetet i nxehtë me diell përgjatë bregdetit dhe vranësira  kalimtare të pakta deri në mesatare në zonat malore dhe ato pranë tyre ku nuk përjashtohet në mesdite shi i izoluar. Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/31°C 
Zonat e  ulëta           19/35°C
Zonat  bregdetare    21/34°C
E Premte 31 Gusht 2018
Kosova per  ditën e Premte dt 31 Gusht  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 27° deri në 30°C .
E Shtunë 01 Shtator 2018

Edhe vjeshta meteorologjike  do të nisë me mot me diell përgjatë bregdetit dhe vranësira  kalimtare të pakta në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/32°C 
Zonat e  ulëta           20/35°C
Zonat  bregdetare    21/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred