KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 30 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 30 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit është përfshirë nga aktiviteti i masave ajrore shtumë të ftohta me origjinë Siberiane të cilat kanë sollën rënie të mënjehershme  në të gjithë vendin.

E Premte 30 Nëntor 2018
Dita Premte dt 30 Nëntor 2018  moti do të vijojë i qëndrueshëm  me diell por me rënie të menjëhershme të temperaturave. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -6/3°C 
Zonat e  ulëta           -1/13°C
Zonat  bregdetare    4/14°C
E  Premte 30 Nëntor 2018

Kosova pë ditën e Premte 30 Nëntor moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira të pakta . Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga -2°C deri në -1°C  vlera më e lartë.

E Shtunë 01 Dhjetor 2018
Dita e Shtunë dt 01 Dhjetor 2018  moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe kthjellime të pakta. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje graduale.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/8°C 
Zonat e  ulëta           4/17°C
Zonat  bregdetare    6/18°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred