KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 27 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 27 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në ndikimin e masave ajrore të  paqëndrueshme të cilat kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Premte 27 Korrik 2018 

Dita e Premte dt 27 Korrik  moti do të me kthjellime në zonat bregdetare, ndërsa mesdita sërish do të jetë me rreshje shiu në zonat e ulëta dhe zonat malore të shoqëruar me stuhi dhe shkarkesa elektrike.  Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7-8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë pa ndryshime.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/28°C  
Zonat e  ulëta           18/34°C
Zonat  bregdetare    20/33°C
E Premte 27 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Premte dt 27 Korrik  moti do të jetë me alternime kthjelliemesh dhe  vranësira  të pasuara dhe rreshje shiu pjesërish. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 24°C  deri në 27°C .

E Shtunë 28 Korrik 2018 

Dita e Shtunë dt 28 Korrik  moti do të mbetet me kthjellime në zonat bregdetare, ndërsa zonat malore pjesërisht dhe ato kodrinore do të pasohen nga  rreshje shiu të izolura . Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7-8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/28°C  
Zonat e  ulëta           21/33°C
Zonat  bregdetare    21/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred