KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 25 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 25 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar  në ishujt Britanikë e cila do të mbajë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me diell dhe temperatura të larta.

E Premte 25 Maj 2018 

E Premte 25 Maj moti do të jete me kthejllime dhe  vranësira të pakta deri në mesatare në zonat malore  ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve  të izoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur.  

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/27C 

Zonat e ulëta           15/29°C

Zonat bregdetare    17/28°C

E Premte 25 Maj 2018

Kosova per ditën e Premte dt 25 Maj do të jetë me  dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 27°C në mesditë.

E Shtunë 26 Maj 2018 

E Shtunë 26 Maj moti do të mbetet me kthejllime dhe  vranësira të pakta deri në mesatare në zonvn Juglindore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-10/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rrtije.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/29C 

Zonat e ulëta           16/31°C

Zonat bregdetare    17/30°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred