KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 25 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 25 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  është  në aktivitetin e një cikloni mesdhetar i cili po ifluencon mot të paqëndrueshëm  territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Premte 25 Janar 2019

Dita e Premte dt 25 Janar 2019  moti do të jetë me vranësira të pasuara nga rreshje shi në zonat e ulëta dhe bregdet, ndërsa  në zonat malore do të rikthehet bora. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NEmshpejtësi  maksimale deri  në 10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/2°
Zonat e  ulëta          5/13°C
Zonat  bregdetare   6/13°C
E Premte 25 Janar 2019

Kosova pë ditën e Premte dt 25 Janar 2019 moti do të jetë i vranët me rreshje  rreshje bore . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -3° në mëngjes deri në 1°C gradë Celcius në mesditë.

E Shtunë 26 Janar 2019

Dita e Shtunë dt 26 Janar 2019  moti do të jetë me alternime kthjellimesh vranësira mesatare dhe rreshje të pakta bore në Juglindje. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NEmshpejtësi  maksimale deri  në 10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -5/2°
Zonat e  ulëta          2/13°C
Zonat  bregdetare   4/13°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred