KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 24 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 24 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të qëndrueshme  cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të pjesërisht qëndrueshëm.

E Premte 24 Gusht 2018

E Premte dt 24 Gusht moti  do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura në ultësirën Perëndimore në mesditë. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me tendencë në rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31°C 
Zonat e  ulëta           19/35°C
Zonat  bregdetare    20/33°C
E Premte 24 Gusht 2018
Kosova per  ditën e Premte dt 24 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  të pakta në mesditë . Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 29°C  deri në 30°C .
E Shtunë 25 Gusht 2018

E Shtunë dt 25 Gusht moti  do të jetë me alternime kthjellimesh dhe rreshje shiu në pjesën më të madhe të vendit.  Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugerëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë në rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/30°C 
Zonat e  ulëta           20/33°C
Zonat  bregdetare    20/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred