KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 22 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 22 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga afrimi gradual i një fronti të ftohtë Verior i cili do të  kushtëzojë fundjavën në vendin tonë dhe Kosovë  me rreshje shiu dhe rënie të temperaturave.
E Premte 22 Qershor 2018 
Dita e Premte dt 22 Qershor  moti  do të jetë me kthjellime vranësira në pjesën e parë të ditës të cilat në mesditë do të shoqërohen me rrebeshe shiu  dhe stuhi lokale në zonat malore dhe zonën qëndrore. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur.  
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/28°C  
Zonat e  ulëta           18/32°C
Zonat  bregdetare    20/30°C
E Premte 22 Qershor  2018
Kosova per  ditën e  Premte dt 22 Qershor do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare me rreshje shiu dhe stuhi lokale. Temperaturat  në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 15 °C në mëngjes deri në deri në 28°C në mesditë.
E Shtunë 23 Qershor 2018 
Dita e Shtunë dt 23 Qershor  i gjithë vendi do të përfshihet nga rreshje shiu intesive dhe stuhi në orët e para të mëngjesit , gradualisht në mesditë dhe pasdite rreshjet do të spostohen në juglindje të vendit. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 4  me lartësi  vale 1,5 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/23°C  
Zonat e  ulëta           16/27°C
Zonat  bregdetare    20/26°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred