KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 18 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 18 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm.

E Premte 18 Maj 2018 

Dita e Premte 18 Maj  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në shtim të cilat do të pasohen nga rreshje shiu në pjesën e dytë të ditës në zonat malore pjesërisht dhe në zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur.  

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/22°C 

Zonat e ulëta           15/24°C

Zonat bregdetare    15/25°C

E Premte 18 Maj 2018

Kosova per ditën e Premte dt 18 Maj do të jetë me diell dhe vranësira  mesatare. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 7°C në mëngjes deri në deri në 21°C në mesditë.

E Shtunë 19 Maj 2018 

Dita e Shtunë 19 Maj  moti do të jetë me kthjellime përgjate ultësirës Perëndimore dhe prani të vranësirave në Juglindje ku do të pasohen nga rreshje shiu të izoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -10 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/22°C 

Zonat e ulëta           15/27°C

Zonat bregdetare    15/26°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred