KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 18 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 18 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme veriperëndimore të cilat do të sjellin rreshje shiu në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Premte 18 Janar 2019
Dita e Premte dt 18 Janar 2019  moti do të jetë me vranësira të dendura të shoqëruara me rreshje shiu dhe rreshje bore në Alpe. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të vijojnë me rritje .
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/7°
Zonat e  ulëta          7/15°C
Zonat  bregdetare   8/16°C
E Premte 18 Janar 2019

Kosova pë ditën e Premte dt 18 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje të pakta shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -4° në mëngjes deri në 7°C gradë Celcius në mesditë.

E Shtunë 19 Janar 2019

Dita e Shtunë dt 19 Janar 2019  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare të cilat do të pasohen nga rreshje shiu të pakta përgjatë zonës perëndimore. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  maksimale deri  në 20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           0/8°
Zonat e  ulëta          8/16°C
Zonat  bregdetare   10/17°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred