KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 17 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 17 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Vazhdon të jetë aktive  në gadishullin i Ballkanit qëndra me presion të ulët atmosferik  e cila po ifluencon kushte klimaterike të paqëndrueshme në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. 

E Premte 17 Maj  2019 
E Premte dt 17 maj 2019 moti do të jetë  kthjellime dhe vranësira  mesatare të cilat në mesditë do të pasohen nga rreshje shiu në formën e stuhive të izoluara. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/19°

Zonat e  ulëta  10/26°C

Zonat  bregdetare 11/23°C

E Premte 17 Maj  2019
Kosova pë ditën e Premte dt 17 Maj 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 8° në mëngjes deri në 20°C gradë Celcius në mesditë.
E Shtunë 18 Maj  2019 
E Shtunë dt 18 maj 2019 moti do të jetë  kthjellime dhe vranësira  mesatare të cilat në mesditë në zonat malore nuk do të mungojnë rreshje shiu të izoluara . Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4-5 me lartësi vale 1,0–2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/23°

Zonat e  ulëta  11/26°C

Zonat  bregdetare 12/26°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred