KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 16 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E martë 13 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 16 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga  masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë Mesdhetare të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me  rreshje shiu.

E Premte 16 Mars 2018 

Dita e Premte dt 16 Mars moti do të jetë  me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 8-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          3/14 °C 

Zonat e ulëta           8/17°C

Zonat bregdetare    10/18 °C

E Premte 16 Mars 2018 

Kosova per ditën e Premte dt 16 Mars  do të jetë  me mot të vranët dhe rreshje shiu. Temperaturat  në ekstremet e tyre  do të regjistrojnë vlera 5°C në mëngjes deri në deri në 11°C në mesditë.

E Shtunë 17 Mars 2018 

Dita e Shtunë dt 17 Mars moti do të jetë  me vranësira mesatare  dhe rreshje shiu në  zonën Veriore, ndërsa pjesa tjetër e vendit do të  jete me vranësira dhe kthjellime. Në pjesën e dytë  të  ditës dhe në mbrëmje rreshjet do të  shtrihen në të gjithë  vendin. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-30m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 2,5 deri në 4,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          6/18 °C 

Zonat e ulëta           12/24°C

Zonat bregdetare    13/25 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred