KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 14 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 14 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë e niveluar me presion të lartë atmosferik e cila do të ifluencojë  mot të qëndrueshëm  në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Premte 14 Shtator 2018
E Premte dt 14 Shtator  moti do të jetë me kthjellime dhe shtim të vranësirave mesatare  në zonën e Ultësirës Perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetëforcës  2  lartësi  vale 0,3  deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         11/27°C 
Zonat e  ulëta           14/31°C
Zonat  bregdetare   17/30°C
E Premte 14 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Premte dt 14 Shtator moti do të jetë me khjellime dhe vranësira  të  pakta. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21°C deri në 25 °C.
E Shtunë 15 Shtator 2018
E Shtunë dt 15 Shtator  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare  deri të dendura ku në zonat malore do të ketë rreshje shiu të izoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetëforcës  2  lartësi  vale 0,3  deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/28°C 
Zonat e  ulëta           14/32°C
Zonat  bregdetare   17/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred