KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 14 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 14 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të vazhdojë të jetë në ifluencën e anticiklonit Afrikan i cili do të mbajë temperatura shumë të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë .

E Premte 14 Qershor  2019
E Premte dt 14 Qershor 2019  moti do të jetë me kthjellime në ultësirën Perëndimore dhe  zhvillime të vranësirave në Juglindje ku do të pasohen nga rreshje shiu të izoluara. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   18/35°

Zonat e  ulëta  22/38°C

Zonat  bregdetare 22/36°C

E Premte 14 Qershor  2019

Kosova pëditën e Premte dt 14 Qershor 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 19° në mëngjes deri në 34°C  gradë Celcius në mesditë.
E Shtunë 15 Qershor  2019
E Shtunë dt 15 Qershor 2019 i nxheti Afrakin do të avancojë më tej. Temperatruat do të jenë shumë të larta. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  6-8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. 
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   18/35°

Zonat e  ulëta  22/40°C

Zonat  bregdetare 22/37°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred