KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 13 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 13 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga vlera normale te presionit atmosferik i cili do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot të  pjesërisht të qëndrueshëm. 
E Premte 13 Korrik 2018 
Dita e Premte dt 13 Korrik  moti do të jetë me diell  përgjatë vijës bregdetare dhe vranësira në verilindje ku në mesditë do të marrin impuls duke u shoqëruar me rreshje shiu të izoluaraEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7- 10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2 -3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë  me rënie të lehte.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/31°C  
Zonat e  ulëta           18/33°C
Zonat  bregdetare    19/31°C
E Premte 13 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Premte dt 13 Korrik do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira të  cialt do të shoqërohen me rreshje shiu mesditë. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 25°C  deri në 27°C .

E Shtunë 14 Korrik 2018 
Dita e Shtunë dt 14 Korrik  moti do të jetë me diell  përgjatë vijës bregdetare dhe vranësira në shtim në mesditë në zonat maloreEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7- 12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2 -3 me lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/29°C  
Zonat e  ulëta           19/32°C
Zonat  bregdetare    20/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred