KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 11 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 11 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu të lokalizuara.

E Premte 11 Maj 2018 

E Premte 11 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira  ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të shiut në Juglindje të vendit në mesditë pjesërisht dhe në zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-10  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/25°C 

Zonat e ulëta           14/27°C

Zonat bregdetare    15/26°C

E Premte 11 Maj 2018

Kosova per ditën e Premte dt 11 Maj do të mbetet me alternime kthjellimesh, vranësira dhe rreshje shiu .Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri në deri në 21°C në mesditë.

E Shtunë 12 Maj 2018 

E Shtunë 12 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh  përgjatë vijës bregdetare dhe vranësira në zonat malore dhe ato përreth tyre ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të shiut .Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8-10  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/26°C 

Zonat e ulëta           14/28°C

Zonat bregdetare    15/26°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred