KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 07 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Premte 07 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga vlera normale të presionit atmosferik (1013 hPa) të cilat do të ifluencojnë mot pjesërisht të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Premte 07 Shtator 2018

Dita e Premte dt 07 Shtator moti do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare në zonat malore ku do të pasohen nga rreshje shiu në mesditë të izoluaraEra do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/26°C 
Zonat e  ulëta           12/31°C
Zonat  bregdetare   14/30°C
E Premte 07 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Enjte dt 06 Shtator moti do të jetë me kkthjellime dhe  vranësira të shoqëruara me rreshje shiu të pjeshme. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21° deri në 26°C .
E Shtunë 07 Shtator 2018

Dita e Shtunë dt 08 Shtator  vendi ynë do të përfshihet nga rreshje shiu në orët e para të mëngjesit kryesisht në Ultësirën Perëndimore , ne mesditë rreshjet do të shtrihen thuajse në të gjithë vendinEra do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         11/25°C 
Zonat e  ulëta           15/28°C
Zonat  bregdetare   17/28°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred