KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 07 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 07 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit është në aktivitetin e rrymave ajrore të ftohta me origjinë Verilindore të cilat do të vijojnë rënie të konsiderueshme të temperaturave në vendin tonë dhe Kosovë.

E Premte 07 Dhjetor 2018
E Premte dt 07 Dhjetor 2018  moti do të mbetet i ftohtë  me kthjellime dhe prani të mjegullës në Verilindje dhe Juglindje . Era do të jetë me drejtim Veri (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -7/8°C 
Zonat e  ulëta           -3/14°C
Zonat  bregdetare    1/15°C
E Premte 07 Dhjetor 2018

Kosova pë ditën e Premte 07 Dhjetor 2018 moti do të jetë  me diell dhe prani të mjegullës .Temperaturat maksimale do të regjistrojnë vlera nga  3°C  deri ne 5°C  gradë Celcius.

E Shtunë 08 Dhjetor 2018
E Shtunë dt 08 Dhjetor 2018  vendi ynë do të përfshihet nga kalimi  një fronti të ftothë i cili do të sjellë rreshje shiu dhe shkarkesa elektrike në zonën perëndimore, ndërsa në zonat malore do të ketë rreshje bore. Era do të jetë me intesitet të lartë me drejtim Jug (S) me shpejtësi 10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 6 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pësojnë rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/11°C 
Zonat e  ulëta           5/16°C
Zonat  bregdetare    8/16°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred