KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Premte 01 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 01 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të influencohet nga qarkullimi i  masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të  vazhdojnë kushtëzojnë  vendin tonë dhe Kosovën me mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E premte 01 Qershor 2018 

Edhe dita e Premte 01 Qershor pra ku nis zyrtarisht vera Meteorologjike moti do të  mbetet  i paqëndrueshëm  me kthjellime në pjesën e parë të ditës, gradualsht pasdite  vranësirat do të shtohen duke u pasuar nga  rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe në zonat e ulëta në formën e stuhive. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/30C 

Zonat e ulëta           19/31°C

Zonat bregdetare    20/29°C

E Premte 01 Qershor 2018

Kosova per ditën e Premte dt 01 Qershor do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 12°C në mëngjes deri në deri në 29°C në mesditë.

E Shtunë 02 Qershor 2018 

Dita e Shtunë 02 Qershor pra moti do të  jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të pasohen  nga  rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe në zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         14/29C 

Zonat e ulëta           19/31°C

Zonat bregdetare    20/32°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred