KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 30 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Mërkurë 30 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 30 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet  nga qarkullimi i  masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot të larta paqëndrueshëm.

E Mërkurë 30 Maj 2018 

Edhe dita e Mërkurë 30 Maj moti do të mbetet  me kthjellime  dhe shtim të  vranësirave deri në të dendurae në pjesën e dytë të ditës ku sërisht  do të pasohen nga  rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe në zonën qëndore . Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         14/29C 

Zonat e ulëta           19/32°C

Zonat bregdetare    20/31°C

E Mërkurë30 Maj 2018

Kosova per ditën e Mërkurë dt 30 Maj do të jetë me diell dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 12°C në mëngjes deri në deri në 26°C në mesditë.

E Mërkurë 30 Maj 2018 

Dita e Enjte 31 Maj moti do të  jetë me kthjellime përgjatë perëndimore  dhe shtim të  vranësirave deri në mesatare në pjesën e dytë të ditës ku sërisht  do të pasohen nga  rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe në zonat kodrinore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/30C 

Zonat e ulëta           19/30°C

Zonat bregdetare    20/31°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred