KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 28 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 28 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  po ndikohet nga zonë me presion të ulët atmofserik  me qëndër të pozicionuar në  detin Adriatik  e cila gradualisht do të spostohet derjt  Greqisë .

E Mërkurë 28 Nëntor 2018
Dita e Mërkurë  dt 28 Nëntor 2018  moti do të vijojë i paqëndrueshëm  me rreshje shiu me intesitet mesetar  dhe rreshje bore në  zonat malore në lartësitë mbi 800 metra mbi nivelin e detit. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me lartësi  vale 2,0 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          4/9°C 
Zonat e  ulëta           8/16°C
Zonat  bregdetare   10/16°C
E  Mërkurë 28 Nëntor 2018

Kosova pë ditën e Mërkurë 28 Nëntor moti do të jetë  me vranësira të dendura dhe rreshje bore. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 3°C deri në 5°C  vlera më e lartë.

E Enjte 29 Nëntor 2018
Dita e Enjte dt 29 Nëntor 2018  moti do të vijojë i qëndrueshëm  me  diell dhe vranësira mesatare  ku në Juglindje do të ketë rreshje të pakta bore. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/5°C 
Zonat e  ulëta           4/15°C
Zonat  bregdetare    7/16°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred