KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 25 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 25 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në ndikimin e zonës me presion të ulët atmosferik me qëndër të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Mërkurë 25 Korrik 2018 

Dita e Mërkurë dt 25 Korrik  moti do të vazhdojë  i paqëndrueshëm me kthjellime dhe vranësira përgjatë vijës bregdetare , ndërsa mesdita sërish do të rikthjë rreshjet e shiut në zonat malore dhe zonën qëndrore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë pa ndryshime.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/27°C  
Zonat e  ulëta           19/31°C
Zonat  bregdetare    21/32°C
E Mërkurë 25 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Mërkurë dt 25 Korrik  moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu pjesërisht dhe stuhi. Temperaturat e mesditës parashikohen me rënie, do të shënojnë vlera nga 21°C  deri në 23°C .

E Enjte 26 Korrik 2018 

Dita e Enjte dt 26 Korrik  moti do të vazhdojë  i paqëndrueshëm me alternime vranësirash përgjatë vijës bregdetare , ndërsa mesdita sërish do të jetë me rreshje shiu në zonat e ulëta dhe zonat malorre dhe zonë qëndrore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C  
Zonat e  ulëta           19/34°C
Zonat  bregdetare    20/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred