KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 23 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 23 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të ndikohet  masa ajrore të paqëndrueshme në shtresat e larta  të atmosferës të cilat do të mbajnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm.

E Mërkurë 23 Maj 2018 

E Mërkurë 23 Maj  i gjithë vendi do të përfshihet nga kalimi i një  fronti Perëndimor i cili do të sjellë rreshje shiu dhe stuhi me shkarkesa elektrike në zonën Perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-15m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 4 me lartësi vale 1,0  deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/22C 

Zonat e ulëta           16/26°C

Zonat bregdetare    17/28°C

E Mërkurë 23 Maj 2018

Kosova per ditën e Mërkurë dt 23 Maj do të jetë me  dhe vranësira mesatare deri tv dendura  të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 25°C në mesditë.

E Enjte 24 Maj 2018 

E Enjte 24 Maj moti do tv mbetet i paqëndrueshëm me vranësira dhe rreshje shiu të her pas hershme. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-10m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur.  

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/22C 

Zonat e ulëta           16/26°C

Zonat bregdetare    17/27°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred