KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 22 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 22 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ifluencohet nga periferia me presion të ulët (U) atmosferik me qëndër kryesore  të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot  pjesërisht të qëndrueshëm.

E Mërkurë 22 Gusht 2018

E Mërkurë  dt 22 Gusht moti  do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të pakta deri mesatare  në zonat malore ku nuk përjashtohet në mesdite mundësia e rreshjeve të shiut të izolara. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31°C 
Zonat e  ulëta           18/37°C
Zonat  bregdetare    22/34°C
E Mërkurë 22 Gusht 2018
Kosova per  ditën e Mërkurë dt 22 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  të pakta . Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 28°C  deri në 30°C .
E Enjte 23 Gusht 2018

E Enjte dt 23 Gusht moti  do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të pakta deri mesatare  në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/32°C 
Zonat e  ulëta           18/36°C
Zonat  bregdetare    21/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred