KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 19 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 19 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të ndikohet nga periferia me presion të lartë atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën Verilindore  e cila po ifluencon temperatura të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Mërkurë 19 Shtator 2018
E Mërkurë dt 19 Shtator  moti do të mbetet i qëndrueshëm me kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 2  lartësi  vale 0,3  deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë kostante.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/31°C 
Zonat e  ulëta           14/32°C
Zonat  bregdetare   18/33°C
E Mërkurë 19 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Mërkurë dt 19 Shtator moti do të jetë me diell dhe kalime të pakta vranësirash . Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 24°C deri në 27 °C.
E Enjte 20 Shtator 2018
E Enjte dt 20 Shtator vendi ynë do të ndikohet nga masa ajri të nxehta të cilat do të  sjellin rritje të mëtejshme të temperaturave. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (NW) me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 2  lartësi  vale 0,3  deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/31°C 
Zonat e  ulëta           15/33°C
Zonat  bregdetare   18/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred