KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 17 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 17 Prill 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli  i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik (A) me qëndër të pozicionuar në ishujt Britanikë e cili do të japë impakt  në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë duke stabilizuar kushtet e motit.

E Mërkurë 17 Prill 2019

E Mërkurë dt 17 Prill 2019 moti do të jetë me alternime kthjellimesh  në ultësirën Perëndimore, ndërsa në zonat malore pjesërisht dhe zonën qëndore vranësirat do të marrin zhvillim duke pasuar rreshje shiu të izoluara në formën e stuhive. Erdo të  jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 3 me larësi vale 0,5 –1,0 metër në det të hapur

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore       5/15°
Zonat e  ulëta       8/21°C
Zonat  bregdetare 10/20°C
E Mërkurë 17 Prill  2019
Kosova pë ditën e Mërkurë dt 17 Prill 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga  -1° në mëngjes deri në 15°C gradë Celcius në mesditë.
E Enjte 18 Prill 2019

E Enjte dt 18 Prill 2019 moti do të  mbetet në të njëjtat kushte atmosferike, pra do të jetë me alternime kthjellimesh  në ultësirën Perëndimore, ndërsa në zonat malore vranësirat do të marrin zhvillim duke pasuar rreshje shiu të izoluara në formën e stuhive. Erdo të  jetë  me drejtim Verilindje (NEmshpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me larësi vale 0,5 –1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje graduale.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore   3/15°
Zonat e  ulëta    7/22°C
Zonat  bregdetare 8/21°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred