KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 16 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 16 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Mërkure 15 Maj 2018 

E Mërkurë 15 Maj  moti do të jetë me alternime kthjellimesh  dhe  vranësira ku në veriperëndim nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të shiut. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 5 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/21°C 

Zonat e ulëta           14/23°C

Zonat bregdetare    15/22°C

E Mërkurë 16 Maj 2018

Kosova per ditën e Mërkurë dt 16 Maj do të mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësira rreshje shiu të pakta. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 8°C në mëngjes deri në deri në 19°C në mesditë.

E Enjte 17 Maj 2018 

Dita e Enjte 17 Maj  moti do të jetë me kthjellime dhe alternime të pakta vranësirash . Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi  7  m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur.  Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         8/24°C 

Zonat e ulëta           14/26°C

Zonat bregdetare    14/25°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred