KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 16 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 16 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Ballkani po vazhdon të jetë në aktitvitetin e rrymave  ajrore shumë të ftohta Kontinentale të cilat do të mbajnë mot të ftohtë në vendin tonë dhe Kosovë .

E Mërkurë 16 Janar 2019

Dita e Mërkurë dt 16 Janar 2019  moti do të mbetet i ftohtë , me diell dhe prani të vranësirave në zonat malore në mesditë. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0  – 1,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në mëngjes dhe rritje të lehtë në mesditë.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -14/2°
Zonat e  ulëta           -6/11°C
Zonat  bregdetare   -1/12°C
E Mërkruë 17 Janar 2019
Kosova pë ditën e Mërkurë dt 17 Janar 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe mjegull . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -11° në mëngjes deri në 5°C gradë Celcius në mesditë.
E Enjte 17 Janar 2019

Dita Enjte dt 17 Janar 2019  moti do të me kthjellime dhe prani të vranësirave  deri në mesatare në zonat malore. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 -5 me  lartësi  vale 1,0  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -6/4°
Zonat e  ulëta          3/14°C
Zonat  bregdetare   5/15°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred