KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 15 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 15 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme të  cilat do të mbajë në vendin tonë dhe Kosovë  në mesditë rreshje shiu dhe stuhi.

E Mërkurë 15 Gusht 2018
Dita e Mërkurë dt 15 Gusht  moti do të jetë fillimsiht me diell , gradualisht në mesditë vranësirat do të marrin zhvillimi duke u pasuar në mesditë rreshje shiu dhe stuhi në zonat e ulëta dhe zoant malore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         18/29C  
Zonat e  ulëta           20/35°C
Zonat  bregdetare    22/34°C
E Mërkurë dt 15 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Mërkurë dt 15 Gusht  moti do të jetë me vranësira të mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 24°C  deri në 26°C .
E Enjte 16 Gusht 2018

Dita e Enjte dt 16 Gusht moti do të mbetet i paqëndrueshëm me diell përgjatë Ultësirës perëndimore dhe vranësira të shoqëruara me rrebeshe shiu dhe stuhi me shkarkesa elektrike në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7 -10m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         18/28C  
Zonat e  ulëta           20/33°C
Zonat  bregdetare    21/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred