KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 14 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 14 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 Kontinenti i vjetër Europian po vazhdon të  ndikohet nga aktiviteti i presionit të lartë atmosferik i pozicionuar në verilindje të tij cili po mban mot të kthjellët në vendin tonë dhe Kosovë.

E  Mërkurë 14 Nëntor 2018
Dita e Mërkurë dt 14 Nëntor moti do të jetë me kthjellime dhe shtim të vranësirave deri në mesatare  në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  6 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 2  lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnëme rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          1/16°C 
Zonat e  ulëta          2/21°C
Zonat  bregdetare   9/19°C
E Mërkurë 14 Nëntor 2018
Kosova pë ditën e Mërkurë 14 Nëntor moti do të jetë me kthjellime  prani të mjegullës dhe vranësira mesatare. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 11°C deri në 14°C  vlera më e lartë.
E  Enjte 15 Nëntor 2018
Dita e Enjte dt 15 Nëntor moti do të jetë me kthjellime dhe prani të mjegullës përgjatë luginave dhe në zonën bregdetare. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime të ndjeshme.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          2/16°C 
Zonat e  ulëta          2/21°C
Zonat  bregdetare   8/20°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred