KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 12 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 12 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë me presion të lartë atmosferik (A) me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën qëndrore e cila po garanton mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Mërkurë 12 Shtator 2018
E Mërkurë  dt 12 Shtator  vendi ynë do të mbetet me  kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore në mesditë. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë rritje në mesditë.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         11/29°C 
Zonat e  ulëta           11/32°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
E Mërkurë 12 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Mërkurë dt 12 Shtator moti do të jetë me khjellime dhe vranësira  të  pakta. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21°C deri në 25 °C.
E Enjte 13 Shtator 2018
E Enjte  dt 13 Shtator  vendi ynë do të mbetet me  kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash në zonat malore në mesditë. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 -10 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet. Valëzimi dtë  jetëforcës  3  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë kostante.
Temperaturat min dhe max
Zonat  malore         10/28°C 
Zonat e  ulëta           11/31°C
Zonat  bregdetare   17/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred