KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 11 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 11 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga afrimi gradual i masave ajrore më të ngrohta me origjinë Mesdhetare të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm. 
E Mërkurë 11 Korrik 2018 
Dita e Mërkurë dt 11 Korrik  moti do të jetë me diell dhe  zhvillime vranësirash në Juglindje ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjve të izoluara Era do të jetë  e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  7m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,50 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31°C  
Zonat e  ulëta           19/32°C
Zonat  bregdetare    19/32°C
E Mërkurë 10 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Mërkurë dt 11 Korrik do të jetë me alternime  kthjellimesh dhe vranësira të pakta. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 25°C  deri në 27°C .

E Enjte 12 Korrik 2018 
Dita e Enjte dt 12 Korrik  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat maloreEra do të jetë  e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,50 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë  me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/32°C  
Zonat e  ulëta           19/33°C
Zonat  bregdetare    19/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred