KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 08 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 08 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë me presion të lartë Atmosferik (A) me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën verilindore e cila po garanton në vendin tonë dhe Kosovë  mot të qëndrueshëm.

E Mërkurë 08 Gusht 2018
Dita e Mërkurë dt 08 Gusht moti do të i nxhetë me diell dhe vranësira të pakta Juglindje . Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rrijte.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/34C  
Zonat e  ulëta           22/38°C
Zonat  bregdetare    23/36°C
E Mërkurë 08 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Mërkurë  dt 08 Gusht  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 29°C  deri në 31°C .
E Enjte 09 Gusht 2018
Edhe dita e Enjte dt 09 Gusht vendi ynë do të mbetet në darën e të nxehtit Saharian duke mbajtur mot me diell dhe temperatura të larta. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/35C  
Zonat e  ulëta           22/38°C
Zonat  bregdetare    23/37°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred