KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 07 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Premte 15 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 07 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme me origjinë Atlantike të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë mot të paqëndrueshëm.

E Mërkurë 07 Mars 2018 

Dita e Mërkurë dt 07 Mars vendi ynë do të mbetet me mot të paqendrueshëm pra me alternime vranësirash dhe rreshje shiu të herë pas herëshme, nuk do të mungojnë edhe kthjellime . Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-25 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          5/13 °C 

Zonat e ulëta           11/18 °C

Zonat bregdetare    11/18 °C

Kosova per ditën e Mërkurë dt 07 Mars do të jetë me vranësira dhe kthjellime. Temperatuarat  në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 5°C në mëngjes deri në deri në 11°C në mesditë.

E Enjte 08 Mars 2018 

Dita e Enjte dt 08 Mars vendi ynë në orët e para të mëngjesit do të jete me rreshje shiu me intesitet të lartë në orët e para të mëngjesit, gradualisht rreshjet do të pakësohen dhe në mbrëmje do të ndërpriten duke i’a lenë vëndin  kthjellimeve. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim(NW) me shpejtësi 10-20 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          2/13 °C 

Zonat e ulëta           8/16°C

Zonat bregdetare    10/17 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

(Visited 43 times, 2 visits today)
Sicred