KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 05 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 05 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga masa ajri të paqëndrueshme në shtresat e larta të atmosferës  të cilat do të ifluencojnë mot  relativisht  të paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Mërkurë 05 Shtator 2018

Dita e Mërkurë dt 05 Shtator moti do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare të shoqëruara me rreshje shiu në pjesën e parë të ditës në ultësirën Perëndimore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  7 -15 m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/26°C 
Zonat e  ulëta           14/29°C
Zonat  bregdetare   19/29°C
E Mërkurë 05 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Mërkurë dt 05 Shtator moti do të jetë me me vranësira mesatare dhe rreshje shiu . Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 20° deri në 24°C .
E Enjte 06 Shtator 2018

Dita e Enjte dt 06 Shtator moti do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri në mesatare në zonat malore dhe jug të venditEra do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C 
Zonat e  ulëta           15/31°C
Zonat  bregdetare   19/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred