KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 05 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 05 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga vlera të larta të presionit atmosferik të cilat do të kushtëzojnë mot të  qëndrueshëm në vendin tonë dhe Kosovë.

E Mërkurë 05 Dhjetor 2018
E Mërkurë dt 05 Dhjetor 2018  moti do të jetë me diell në zonën Perëndimore dhe vranësira mesatare me prani të mjegullës në verilindje dhe Juglindje . Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          5/12°C 
Zonat e  ulëta           5/17°C
Zonat  bregdetare    9/17°C
E Mërkurë 05 Dhjetor 2018

Kosova pë ditën e Mërkurë 05 Dhjetor 2018 moti do të jetë  me kthjellime ,vranësira dhe mejgull .Temperaturat maksimale do të regjistrojnë vlera nga  7 deri ne 9 gradë Celcius.

E Enjte 06 Dhjetor 2018
E Enjte dt 06 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime me prani të mjegullës në Verilindje dhe Juglindje . Temperaturat do të pësojnë rënie të menjëhershme. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -7/4°C 
Zonat e  ulëta           0/14°C
Zonat  bregdetare    4/14°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred