KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Mërkurë 01 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Mërkurë 01 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore  të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë  dhe Kosove mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Mërkurë 01 Gusht 2018 

Dita e Mërkurë  dt 01 Gusht zona Perëndimore  do të  jetë  me diell ndërsa zonat malore sërish me vranësira dhe rreshje shiu me stuhi. Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         18/28°C  
Zonat e  ulëta           22/36°C
Zonat  bregdetare    22/35°C
E Mërkurë 01 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Mërkurë  dt 01 Gusht  moti do të jetë me  vranësira dhe rreshje shiu. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 21°C  deri në 23°C .
E Enjte 03 Gusht 2018 

Dita e Enjte  dt 03 Gusht  moti do të mbetet i paqëndrueshëm , me kthjellime dhe vranësira të shoqëruara me rreshje shiu në zonat malore dhe zonat ulëta të shoqëruara me stuhi . Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         19/28°C  
Zonat e  ulëta           23/33°C
Zonat  bregdetare    24/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred