KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 31 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 31 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore  të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë  dhe Kosove mot pjesërisht të  qëndrueshëm.

E Martë 31 Korrik 2018 

Dita e Martë  dt 31 Korrik  zona Perëndimore  do të përfshihet  pjesërisht nga afrimi gradual i masave ajrore të  nxheta Sahariane. Moti do të jetë me kthjellime dhe zhvilliem të vranësirave ku do të pasohen nga rreshje shiu dhe stuhi të  izoluara. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/32°C  
Zonat e  ulëta           20/37°C
Zonat  bregdetare    21/35°C
E Martë 31 Korrik  2018
Kosova per  ditën e Martë  dt 31 Korrik  moti do të jetë me alternime kthjellimesh , vranësira  të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 24°C  deri në 26°C .
E Mërkurë 01 Gusht 2018 

Dita e Mërkurë  dt 01 Gusht zona Perëndimore  do të  jetë  me diell ndërsa zonat malore sërish me vranësira dhe rreshje shiu me stuhi. Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/32°C  
Zonat e  ulëta           22/37°C
Zonat  bregdetare    22/35°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred