KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 29 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Martë 29 maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 29 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet  nga aktiviteti  i masave ajrore te nxehta me origjinë  nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan  e cila po vazhdon të mbajë në vendin tonë dhe Kosovë mot me temperatura të larta.

E Martë 29 Maj 2018 

Edhe dita e Martë 29 Maj moti do të mbetet  me kthjellime  dhe shtim të  vranësirave në pjesën e dytë të ditës ku sërisht nuk do mungojnë  rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara në zonat malore pjesërisht dhe në zonën qëndore . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         14/28C 

Zonat e ulëta           19/32°C

Zonat bregdetare    20/32°C

E Martë 29 Maj 2018

Kosova per ditën e Martë dt 29 Maj do të jetë me diell dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 26°C në mesditë.

E Mërkurë 30 Maj 2018 

Edhe dita e Mërkurë 30 Maj moti do të mbetet  me kthjellime  dhe shtim të  vranësirave deri në mesatare në pjesën e dytë të ditës ku sërisht  do të pasohen nga  rreshje shiu n në zonat malore pjesërisht dhe në zonën qëndore . Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/28C 

Zonat e ulëta           19/31°C

Zonat bregdetare    20/30°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred