KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 28 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 28 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik (U)  e spostuar  në detin Egje e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot  pjesërisht të qëndrueshëm.

E Martë 28 Gusht 2018

Dita e Martë dt 28 Gusht moti  do të jetë me diell përgjatë bregdetit dhe vranësira të pakta deri mesatare në zonat malore ku nuk . Era do të jetë me intesitet  drejtim Veriprëndim (NW)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  4 lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C 
Zonat e  ulëta           19/33°C
Zonat  bregdetare    20/32°C
E Martë 28 Gusht 2018
Kosova per  ditën e Martë dt 28 Gusht  moti do të jetë me  vranësira  të shoqëruara me rreshje shiu . Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 19° deri në 22°C .
E Mërkurë 29 Gusht 2018

Dita e Mërkurë dt 29 Gusht moti  do të vijojë me diell përgjatë bregdetit dhe vranësira kalimtare në zonat malore. Era do të jetë e  me drejtim Veriprëndim (NW)  me shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/32°C 
Zonat e  ulëta           2/34°C
Zonat  bregdetare    19/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred