KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 27 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 27 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore shumë të ftohta me origjinë Polare të cilat do të  vazhdojnë të mbajnë në vendin tonë rreshje bore thuajse në të gjithë vendin dhe rënie të temperaturave.

E Martë 27 Shkurt 2018 

 Ditën e Martë dt 27 Shkurt  vendi ynë do të mbetet me vranësira rreshje bore dhe rreshje shiu me intesitet më të ulët ne zonën Jugperëndimore.  Ne pjesën e dytë ditës rreshjet e borës do të prekin edhe zonën qëndrore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-15 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          -8/1 °C 

Zonat e ulëta           -1/8 °C

Zonat bregdetare    3/10 °C

Kosova per ditën e Martë dt 27 Shkurt do të jetë me vranësira dhe rreshje intesive të borësTemperaturat  në ekstremet e tyre do të luhaten në vlera  nga -9°C  në mëngjes deri në -1°C në mesditë.

E Mërkurë 28 Shkurt 2018 

Edhe dita e Mërkurë dt 28 Shkurt  vendi ynë do të mbetet me vranësira rreshje bore dhe rreshje shiu me intesitet më të ulët. Gradualisht në Jug të vendit do te nisë përmirësimi i motit. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 7-10 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 3 lartësi vale 0,5 deri në 1,25 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          -9/1 °C 

Zonat e ulëta           0/6 °C

Zonat bregdetare    3/8 °C

 

MeteorologeRezarta Xhakollari 

Sicred