KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 27 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 27 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  po ndikohet nga një qëndër  me presion të ulët  atmofserik  me vlera ( 1000 hPa)  e cila ka sjellë rreshje shiu intensive në vendin tonë dhe Kosovë.

E Martë 27 Nëntor 2018
Dita e Martë dt 27 Nëntor 2018  moti do të vijojë i paqëndrueshëm  mee rreshje  shiu pjesërisht stuhi dhe shkarkesa elektrike në zonën e Ultësirës perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-25 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 6 me  lartësi  vale 2,0 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          6/13°C 
Zonat e  ulëta           12/18°C
Zonat  bregdetare   13/18°C
E  Martë 27 Nëntor 2018

Kosova pë ditën e Martë 27 Nëntor moti do të jetë  me vranësira të dendura dhe rreshje të shiu. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 9°C deri në 12°C  vlera më e lartë.

E Mërkurë 28 Nëntor 2018
Dita e Mërkurë  dt 28 Nëntor 2018  moti do të vijojë i paqëndrueshëm  me rreshje me intesitet mesetar  dhe rreshje bore në  zonat malore në lartësitë. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 2,0 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          2/9°C 
Zonat e  ulëta           7/16°C
Zonat  bregdetare   10/16°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred