KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 26 Mars 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 26 Mars 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga afrimi gradual  i masave ajrore të paqëndrueshme  me origjinë nga Europa veriore të cilat do të ndryshojnë kushtet atmosferike në vendin tonë dhe Kosovë.

E Martë 26 Mars 2019

E Martë dt 26 Mars 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu me intesitet të ulët të shoqërur me stuhi të izoluara në zonën perëndimore. Erdo të jetë  me drejtim Verilindje (NEmshpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me larësi vale 1,0 –1,5 metër në det të hapurTemperaturat do të vijojnë me rënie .

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore      4/13°
Zonat e  ulëta        8/20°C
Zonat  bregdetare 10/19°C
E Martë 26 Mars  2019

Kosova pë ditën e Martë dt 26 Mars 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu të pakta . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 3° në mëngjes deri në  13°C gradë Celcius në mesditë.

E Mërkurë 27 Mars 2019

E Mërkurë dt 27 Mars 2019 moti do të mbetet i paqëndrueshëm me vranësira dhe rreshje shiu me stuhi në zonën Jugperëndimore, në zonat malore do të ketë rreshje bore. Erdo të jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 5 me larësi vale 1,0 –2, metër në det të hapurTemperaturat do të vijojnë me rënie.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore      3/11°
Zonat e  ulëta       7/16°C
Zonat  bregdetare 8/17°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred