KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 23 Tetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 23 Tetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga një shtjellë ciklonike e pozicionuar në detin Jon e cila po ifluencon mot të paqëndrueshëm  në vendin tonë dhe Kosovë.

E martë 23 Tetor 2018

E Martë dt 23 Tetor  moti do të jetëme kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të shoqërohen me rreshje shiu në Jug dhe Juglindje të vendit. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi  10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 -5 lartësi  vale 1,2 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime të ndjeshme.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         7/17°C 
Zonat e  ulëta          13/24°C
Zonat  bregdetare   16/25°C
E Martë 23 Tetor 2018
Kosova per  ditën e Martë dt 23 Tetor moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje shiu. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 14°C deri në 16°C.
E Mërkurë 24 Tetor 2018
E Mërkurë dt 24 Tetor  moti do të jetëme kthjellime dhe vranësira të pakta  në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  10m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         6/17°C 
Zonat e  ulëta          10/23°C
Zonat  bregdetare   14/23°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred