KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Martë 24 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 24 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga  periferia me presion të ulët atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Martë 24 Korrik 2018 

Dita e Martë dt 24 Korrik  moti do të mbetet i paqëndrueshëm me kthjellime përgjatë vijës bregdetare , dhe vranësira mesatare deri të dendura  në zonat e ulëta dhe zoant malorre të shoqëruara me rreshje shiu në pjesën e dytë të ditës. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë pa ndryshime të ndjeshme.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C  
Zonat e  ulëta           19/32°C
Zonat  bregdetare    20/32°C
E Hënë 23 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Martë dt 24 Korrik  moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu. Temperaturat e mesditës parashikohen me rënie, do të shënojnë vlera nga 22°C  deri në 24°C .

E Mërkurë 25 Korrik 2018 

Dita e Mërkurë dt 25 Korrik  moti do të vazhdojë  i paqëndrueshëm me kthjellime deh vranësira përgjatë vijës bregdetare , ndvrsa mesdita sërish do të rikthjë rreshejt e shiut në zonat e ulëta dhe zonat malorre dhe zonv qëndrore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-12 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenë pa ndryshime.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/27°C  
Zonat e  ulëta           19/31°C
Zonat  bregdetare    20/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred